צורות פעולה

מי מאתנו לא מכיר או ראה מישהו שעושה דברים שלנו נראים כבילתי אפשריים, בצורה טבעית וחלקה שגורמת לנו לקנאה, להגיד וואלה הלוואי הייתי ככה. זה יכול להיות דברים כמו יכולת ביטוי, יחס כלפי אחרים, להילחם על שלך, סבלנות וזה גם יכול להיות דברים פיזיים במו יכולת נגינה, בישול, ספורט, הצלחה בעבודה לא באמת משנה מה.

העניין שרבנו רואים את זה ורק אומרים הלוואי והייתי ככה או איזה מזל יש לו הוא מוכשר כל כך, אך מה עם לנסות להבין למה הוא מצליח ואיך הוא נהיה ככה. באמת כמה מכם עצרו ושאלו בן אדם איך זה באמת שהוא מצליח ככה במה שהוא עושה? או ניסו להבין מה יש במשותף לכול מי שמצליח באותו דבר שהם מתקשים בו?

אם ניקח לדוגמה ספורטאים, אנשי מדע, מוזיקאים ועוד בעלי כישורים, אנחנו נמצא שהמשותף של רובם היא השקעה עצומה של זמן, התנסות, התגברות על כישלונות וניסיון. מה שאומר שאין באמת קסם אלא השקעה אדירה בהבנה של הפעולה, חזרתיות עליה ודיוק שלה בכל פעם מחדש .עד להגעה למצב שהיא כבר די אוטומטית אצלם ונעשית בביטחון עצמי שגם אם משהו לא ילך חלק כמצופה הם ידעו איך לתקן תוך כדי עשייה אל מנת להגיע לתוצאה שלה הם מצפים. וככה בעצם היכולת שבה הם משתמשים אותה המיומנות שעליה עבדו כה קשה נראית די קלה למתבונן מהצד. תחשבו על הפעם הראשונה שרכבתם על אופניים, נהגתם ברכב, שחיתםף הגעה למקום חדש או כל פעולה שדורשת קורדינציה מסויימת או הכרה של המרחב האישי איך בהתחלה היא דרשה מכם ריכוז, סבלנות, חזרתיות ולא מעט התמודדות בתחילה ואיך היא נעשת היום.

לעומתם יש אנשים אשר מסתובבים ועושים דברים בלי לחשוב ואף מצליחים , אימפולסיביים יעילים נקרא לזה. או פשוט מוכשרים להפליא בדברים מסוימים. כן אותם אנשים שלמדו אתכם וקיבלו ציונים גבוהים בלי להשקיע רבע מהזמן שאתם השקעתם, אלו שיכולים פשוט לקחת מכחול ולצייר, אלו שלא משנה מה יבשלו או עם מי ידברו תמיד יראה מהצד שיותר קל להם, שזה בא להם הצורה טבעית. וכן זה באמת ככה לכל אחד מאיתנו יש המון יכולות שונות חלקן באמת מאפשרות לנו לעשות דברים מסוימים בקלות יתרה וחלקן פשוט עדיין לא זכו לדיוק נכון. אבל זה לא אומר שהיא אפשר לשפר וללמוד ממישהו כזה באמצאות עשייה של מודלינג , צפייה וניתוח מלא של העשייה שלו. כי אצל מי שזה כישרון מולד ואצל מי שעבד המון בשביל להגיע לרמה בגבוה ביכולת מסוימת יש המון קווי דמיון באיך הדברים נעשים, בתוצאות שלהם בעשייה. אך ההבדל וזה מה שיותר מעצבן זה שלבעל הכישרון טביעי אין באמת את היכולת ללמד את הדבר בצורה טובה לבד, כי הוא לא היה צריך להתמודד עם הרבה אי הצלחות בפעולה ולכן אין לו את היכולת באמת להדריך אחר ויותר מידי טיפים להעניק שקשורים להצלחה בנושא. מה שכן אפשר ללמוד ממנו זה את הפרקטיקה את איך הדבר נעשה באמת ולא מה התאוריה שמאחריו. זה כמו שתשאלו צ'יטה איך היא רצה כזה מהר , כנראה שהיא תגיד לכם ככה ותתחיל פשוט לרוץ, אך אם תשאלו זואולוג הוא יסביר לכם על מבנה השרירים שלהם, הזנב שמאזן אותה, אורך הרגלים וכל הדברים הטכניים שעושים אותה כה יעילה בפעולה. ואיך הוא עשה את זה או יותר נכון זה שלימד את זה שלימד אותו? על ידי התבוננות וניתוח שלה תוך כדי עשייה.

ועכשיו השאלה היא מה אנחנו עושים עם אותן יכולות שאנחנו לא הכי מדויקים או מוצלחים בהן להפליא? אנחנו בוחרים להתאמן, ללמוד ולהתמודדות עם הקושי שכרוח בלשפר אותן או שאנחנו מוותרים ומסתייגים מדברים שאנחנו רוצים לעשות. אנחנו גם יכולים לבחור רק להשתפר בה במעט כי היא חשוב לנו שהיא תהיה בארגז כלים שלנו ולאט לאט כמה שיותר נשתמש בה היא תהפוך להיות יותר טובה מבלי שנשים לב, בדיוק כמו התשומת לב שדורשת מאיתנו ההגעה לבית שלנו בכל סוף יום, בהתחלה היה לנו קשה לזכור איזה רחוב מוביל לאיפה היום הגוף שלנו יודע כבר לנווט אותנו לשם באוטומט. וזאת גם תהיה הצורת פעולה שלנו ביכולות אחרות ברגע שנבחר בלהתאמן עליהן ולא להשאיר את המצב כמו שהוא. וכן גם דרושה לנו בנייה של אסטרטגיה לאותו ניתוח של הדברים וכמו כן של התלמידה לאחריה, שהם הכלי בין הכי אפקטיביים שאנחנו יכולים לרכוש לעצמנו מכיוון שהם בעצם הבסיס לכל למידה והתמודדות עתידית שתהיה לנו לאחר מכן בחיים.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.