התחלת תהליך קבלת העצמי והמצב הנוכחי

לכול מי שעובר משבר או אשפוז פסיכיאטרי יש בראש את הדימוי של מי הוא היה לפני ואת החוסר מושג של מי הוא עכשיו ואיך הוא ממשיך פה. ההפרש הזה נוצר מההבנה כי צורת החיים שבה התנהלנו עד עכשיו היא זאת שהביאה אותנו לנקודה שמשהו בנו נפגע והצורך בלפתח דרכים חדשות להתמודדות עם העולם ומה שיש בו. אותו משבר יכול להיות פגיעה פיזית שחווינו שכרגע מונעת מאתנו להמשיך לעסוק בתחביבים או קריירה שיש לנו או משבר נפשי שמחייב אותנו ללמוד לנהל את עצמנו מבחינת לחצים ומהם הטריגרים שמשפיעים עלינו לרעה ואיך להתנהל אתם.

החשיבות הזאת של לקבל את עצמי ואת המצב שאני מתמודד עמו כרגע יושבת בעיקר על זה שאם אדם לא יכול לקבל את עצמו הוא לא יוכל לקבל גם אחרים ולראות כיוון לדברים שיכולים לשפר את חייו כי אני באמת מאמין שלכול אחד מגיע חיים יותר טובים מהחיים שיש לו כרגע ואין סיבה שזה לא יקרה.

הדבר הראשון שאני בדרך כלל עושה עם כל מי שמתחיל תהליך של שיקום זה קודם לטפל בהפרש הזה שיש ולהבין שמה שהיה בעבר לא נמחק אלא רק צריך למצוא לו שימוש מחדש בצורה יותר מתואמת לצרכים וליכולות שלנו כרגע. חשוב מאוד להבין שהדיכאון והמצב הנפשי לאחר שינוי כה דרמטי בחיים מקשה עלינו לחשוב בצורה בהירה, מה שמשפיע על היכולת שלנו לקבל החלטות שמועילות לנו ובכך בעצם נוצרת הדרדרות גדולה יותר במצב כי כעת אנחנו מרגישים גם חסרי יכולת להחליט ולא עושים כלום מתוך כך ומתחיל להתפתח איזשהו כדור שלג שלילי הן דימוי העצמי שלנו (שיח שלילי לעיתים של אני גרוע, לא יעיל, עצלן וכו') והן בביטחון העצמי ( אין לי אפשרות לעשות את זה, אני לא יצליח, זה בלתי אפשרי לי) שלנו בנוגע לדברים שאנו רוצים וגם לא מעט פעמים צריכים לעשות. אז אם אתם חווים את הדבר הזה תדעו קודם כול שהכול בסדר וזה המקום שבו אתם כנראה צריכים להיות בו כרגע. והכי חשוב שזה לא המקום והמצב שבו. אתם הולכים להיות תמיד.

אז ככה זה בצורה הכי פשוטה אף אחד מאתנו לא נולד עם התשובות או עם כדור בדולח שיראה לנו מה הולך להיות והאמת שגם רוב האנשים שעוברים משבר לא יודעים לענות על השאלה של איפה אתה רוצה להיות בעוד 5 שנים? או אפילו עוד שנה, אולי חוץ מזה שהם לא רוצים להיות במצב הנוכחי שלהם. הבעיה רק שאם אני בורח ממשהו בלי להבין ממה אני בורח או לאן יש המון סיכוי שאגיע לכיוון הלא נכון (מכירים את זה מסרטי אימה נכון?). וזה הסיבה העיקרית שחשוב להפסיק רגע לרוץ במחשבות על מה/איך הייתי ומה/איך אהיה ולעצור רגע לנשום להבין את עצמי ואת המצב שלי כי בלי זה לא תהיה יכולת לראות ולהבין מה הכלים שיש לנו כרגע מה אפשר לעשות אתם והאם הם באמת יעילים או שרק אתה תופס אותם בתור כאלה?

ההפסקה הזאת של הריצה המחשבתית קודם כול תפקידה היא להפסיק לשרוף את האנרגיות שעדיין יש על דברים שאינם יוצאים לפועל ויכולים לפתח אצלנו המשך של אובדן הערך העצמי שלנו ולעצור רגע ולהחליט על כיוון מסוים שבו אני מעוניין ללכת והכיוון הכי טוב זה להחליט על זה שלעכשיו אין כיוון פשוט עוצרים רגע לנשום להסתכל מסביב ולהבין מה הסביבה שבא אנחנו נמצאים ואולי גם לנסות על הדרך להעריך ולקבל את זה שהגענו עד לפה אך אנחנו עוד מעט עומדים לעזוב אותה ויכול להיות שיש בה כמה דברים שיועילו לנו והשאר פשוט לצערנו יינטשו פה כי אנחנו סוחבים על עצמנו יותר מידי משקל שהוא לא יעיל ועל מנת שנוכל להמשיך לצעוד בצורה נוחה יותר אנחנו צריכים להיפטר מדברים לא חיוניים למסע שלנו.

כדי להבין את הכלים והיכולות שיש בשלב הזה אני בדרך כלל מתחיל עם כול מי שאני מלווה להתחיל ולהציב משימות של עשייה בדגש על עשייה שיכולה לספק לנו פידבק מידי מאחרים על התוצאות שלה. החשיבות של הפידבק מאחרים היא קודם כול על מנת לנתק את עצמנו מהעולם הפנימי שלנו ולקבל בצורה ברורה יותר משוב מאחרים על איך הם רואים אותנו ולא רק את מה שאנחנו חושבים שהם חושבים עלינו, כך שיש לנו מצד אחד אפשרות ללמוד ולתקן אם מה שעשינו פחות הצליח ומצד שני אם הוא הצליח אז איזה כיף זה שמרימים לך קצת במיוחד אחרי תקופה מאוד ארוכה שרק הורדת את עצמך. בנוסף ברגע שאני עושה משהו וחולק אותו עם מישהו נוסף הדבר הזה מקבל ערך ואני בתור מי שעשה אותו מקבל זאת גם ביחד. הסיבה הנוספת לעשייה מהצד שלי היא על מנת להראות למישהו בצורה מוחשית שדברים יכולים להשתנות אם נותנים להם זמן, מטפלים בהם כמו שצריך ובמיוחד שאם מישהו לוקח את הדברים לכיוון שהוא חושב לנכון אין סיבה שהוא לא יהיה מרוצה מהתוצאה וכך גם מה שיהיה בסופו של דבר עם עצמו והתמודדות האישית שלו. ולכן העשייה הזאת יכולה להיות בתחומים שונים כמו בישול, ציור, נגרות, גינון, התנדבות ועוד כול מיני דרכים כול אחד לפי היכולת והעדפה שלו מתוך ההבנה שכול אחד מתחבר לדברים שונים ואם העשייה וההתמקדות כרגע לא תהיה בהקשר לעולם של מי שעושה אותה, היא אף פעם לא תעשה בחיבור לדבר וכך גם תראה התוצאה של אותה העשייה.

ותזכרו תמיד היום אתם הכי צעירים שתהיו להמשך חייכם אז אם תעשו טעויות תמיד יהיה זמן לתקן אותם, ואתם גם הכי זקנים שהייתם עד עכשיו אז אתם הרבה יותר חכמים ממה שאתם חושבים שאתם ויודעים יותר דברים על העולם תנצלו את זה לטובתכם. אולי זה נראה כאילו אין לכם עבר או עתיד אך יש לכם גם את זה וגם את זה אתם מחליטים בעיקר איך העתיד יראה ואז הוא גם יהפוך להיות חלק מהעבר שלכם.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.