האם הם מבינים אותי?

הם לא אין דרך אחרת להגיד את זה, לא משנה כמה הם יעשו, יאהבו, יאפשרו או אולי גם יתעלמו. הקשר שלנו עם הסביבה הוא גורם נראה חזק בתהליך השיקום, אנחנו נוטעים להעריך את עצמנו ביחס לאחרים או ביחס לתגובות שלהם כלפינו אין מה לעשות זה גדול מאתנו בשלב הראשוני. ויותר מזה גם שננסה להסביר להם את מה שעובר עלינו זה לא יעזור ובמקרים מסוימים אפילו יזיק, פתאום יש חיכוכים ואווירה מתוחה שאנחנו לצד האנשים שאנחנו אוהבים או שמנסים לסייע לנו.

אז מה עושים?

יש כאלה שאורזים את עצמם ומקימים חיים חדשים במקום אחר שאף אחד לא מכיר אותם.

יש מי שבסופו של דבר מתאים את ההתנהגות החיצונית למה שהסביבה דורשת אך ממשיך להיקרע מבפנים.

יש את אלה שממשיכים ומחכים עד יעבור זעם.

יש מי שמחליט ללכת למקום שיאפשר לו לחיות אך לא להיות חלק מהעולם, להיות נסתר מהעין כדי לא להכאיב למשפחה.

יש ויש ויש המון דרכים שיכולות להיות מענה לרגע, אך הן בהרבה מקרים כמו הילד ההולנדי שמנסה לסגור חורים בסכר עם האצבע שלו, בסופו של דבר הסכר ייפרץ ואיתו גם כול מה שניסינו לחסום מלצאת.

מבחינתי השאלה זה האם אתה מבין את עצמך?

האם אני יודע להגדיר את הדבר הזה שגורם לי לחרדה, אי שקט או שרק המחשבה על להתעסק איתו מרוקנת ממני את כול הכוחות. אם כן מצוין הגיע הזמן לבנות תוכנית עבודה על איך לטפל בזה ומה אני צריך לעשות לשם כך או שיש מישהו שאני יכול להיעזר בו.

למשל אני מרגיש שאני לא יכול לקיים אורח חיים עצמאי אז קודם כול צריך להגדיר מה זה אומר בכלל אורח חיים עצמאי? מה אני באמת לא יודע לעשות? מה אני צריך ללמוד מחדש? מה אני צריך לתרגל? איזה ציוד אני צריך? ועוד כול מי שאלות. יכול להיות שרק המחשבה הזאת וההתעסקות בה תעלה בנו את אותם תחושות שאנחנו רוצים למחוק אך זה הנקודה אנחנו צריכים לבחור ולהתמודד עם המצב ברגע שקיבלנו את ההחלטה שאנחנו כבר לא בורחים ממנו. אחר כך מגיע השלב השני לראות אילו מהצעדים האלו אנחנו יכולים לעשות לבד ובאחריות שלנו האישית ומה מהם אנחנו צריכים עזרה ואז משתפים את מי שלצדינו, אם אין מי שיעזור בתהליך אז צריך לחפש בין אם זה ברשתות החברתיות, איש מקצוע, עמותה או שירות שיכול לעזור, תהיו מופתעים כמה אנשים טובים יש במהלך הדרך שישמחו לעזור לכם במסע.

ומה קורה אם אני לא יכול להגדיר את הדבר הזה? אני פשוט מרגיש ומתנהג ככה כי זה מה יש.

אז פה יש הרבה דרכים מה שחשוב של להגיד אני לא יודע זה גם תשובה והיא לא פחות טובה מהאחרות, כי גם אם אני לא יודע אפשר לעבוד אך שם העבודה תהיה שונה מאשר מתי שאדם יודע. שם התשובה תהיה בעיקר על ידי ניסוי וטעיה כמו במעבדה, רוצים להבין למה מקבלים תגובה מסוימת אז צריך להבין מה גורם לה. הרי אני לא יכול להמשיך באותן פעולות ולצפות לתוצאות שונות אז כנראה שאני צריך להתחיל ולעשות פעולות אחרות על מנת לשנות את המצב. וזה דבר קסום ההבנה שעניין הוא בסופו של דבר בשליטה שלנו, נכון זה לא נראה ככה אך זה המצב. הרי בלי שאני אקום ואכין לי כוס קפה או אבקש ממשהו שיכין לי אני לא אשתה את הקפה הזה אז יש לי כמה אפשרויות של בחירה והתוצאה שאקבל היא לפי הפעולה שאני ארצה לבחור.

אם הצלחתם לעשות את כול זה אתם תתחילו לראות לאט לאט איך השיח משתנה גם עם האחרים, כי ברגע שהם יראו ותצליחו לשתף אותם בדבר הזה ההחלטה שלכם איך להתמודד עם המצב הם יוכלו להבין ואם לא אז כנראה שהבעיה היא בסביבה אך לפחות תדעו את זה כי בחנתם את עצמכם ועשיתם מה שאתם מרגישים לנכון ואם לסביבה קשה לקבל ולתמוך בבחירה שלכם אולי יש צורך להחליף אותה. מה שמחזיר אותי לשאלה אז מה זה אומר בכלל אורח חיים עצמאי?

האם הם מבינים אותי?

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.