דיבור עצמי

כולם עושים את זה בין עם במודע או לא. אצל רבים זה מאפשר להתגבר על ימים ארוכים, לחשוב על עוד דרכי פעולה איך לקדם דברים או להגיב בסיטואציה מסוימת. ויש כאלה שדווקא הקול הפנימי שלהם והשיח שמתרחש בינם לבין עצמם עוצר אותם מלעשות דברים גם אם הם נראים טריוואלים לאחרים או שנולדת התנהגות חדשה שלא תואמת אותם ומביאה לקריסה. בעיה שנפוצה בעיקר היום בעידן הרשתות החברתיות, שחושפות אותנו בלי סוף לתמונות של אנשים מאושרים במקומות שמצטלמים מדהים (בעזרת לא מעט עריכה). ומהדורות חדשות ללא הפסקה, עם הודעות קופצות לנייד עם איומים, פשעים, אסונות ועוד דברים שלא בהכרח קשורים לנו אך כן מונעים לנוח.

יצא לי לפגוש לא מעט אנשים שאותו קול פנימי סיפר להם שהם לא יודעים לנהל שיחות חולין, מסוגלים ללכת לסופר כי הם ישכחו את העודף, לא מסוגלים לעבוד ועוד. השיחות הפנימיות האלה מעלות חרדה, יוצרות חשש והכי גרוע כותבות את התסריטים הכי שחורים שאולי יקרו בחייו של אדם ושאין להם שום קשר למציאות. בתוך הראש מתחולל מעין משחק שחמט בין הצד שרוצה לעשות משהו לבין החרדות, והחרדות הן ברמת רב אומן וראות 15 צעדים קדימה ויוצאות בהצהרה של אני כבר ניצחתי אין לך סיכוי אני אשפיל אות וחבל שנתחיל בכלל לשחק. מה שהצד שרוצה לעשות לא יודע זה שיש משחקים שלמי שמומחה בהם הכי קשה לשחק נגד מישהו שלא יודע לשחק, כי הוא פשוט הורס את כול התכנון של המומחה, נכון הוא לא ינצח אך הוא די יתסכל אותו וזה מה שאנחנו רוצים לעשות לחרדות ולקולות שאומרים שאנחנו לא.

(מי שרוצה לבדוק את העניין של השח https://www.chess.com/forum/view/chess-openings/playing-against-opponents-who-never-play)

עכשיו נכון שבהתחלה החרדות לא ייעלמו וגם השיח הפנימי לא ישתנה יותר מידי, מה שכן יקרה זה שלפרק זמן קצר הוא שהעוצמה שלהם תרד ואחרי כמה פעמים כאלה אולי אפילו קצת תתחיל לבצבץ הנאה ממשהו או שלפחות זה לא יהיה אותה תחושה נוראה שסחבנו תקופה.

הדרך להתחיל תהליך כזה? היא להתחיל לפעול בלי לחשוב יותר מידי לכיוון שאני רוצה ולסמוך על עצמי, להבין שהדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא שאני לא יצליח אך בזה שאני לא מנסה זה כבר קורה אז בסופו של דבר אני לא מפסיד כלום יש לי רק אפשרות להרוויח. זה יהיה קשה וידרוש לא מעט התמדה אך זה ישתלם סמכו על עצמכם אתם מסוגלים ומגיע לכם יותר.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.