איך בוחרים מסגרת טיפולית בריאות הנפש?

בתחום בריאות הנפש קיימות מספר רב של מסגרות טיפול אשר כול אחת מציע ומשמשת תפקיד שונה בתהליך השיקום והתמודדות לאחר מכן בחיי היום היום. המסגרות מתחלקות לסוגים שונים לפי מצבו של כול אחד וחלקן גם נועדו על מנת לשרת סוגים שונים של אוכלוסיות ולכול אחת מהן יש את ההיתרונות והחסרונות שלה.

נתחיל עם מסגרות האשפוז והחלופות שלהן אשר קיימות בארץ, בישראל קיימות מספר מסגרות אשפוז שונות שהחלוקה אליהן מתבצעת לפי השיוך הגיאוגרפי (השתנה בספטמבר 2023)אך קיימת אפשרות של מעבר לפי רצון של מטופל ממסגרת אחת לאחרת לפי התפוסה אשר קיימת בה. מסגרות האשפוז בבתי החולים בדרך כלל משרתות אנשים בהתקפים פסיכוטיים ומצבי קיצון אחרים כמו סכיזופרניה אקטיבית או דכאון מלווה בניסיונות אובדניים, ולכן גם דוחות קבלה של אנשים אשר אינם במצבים אלו ומחזירה אותם לקהילה. במצב כזה קיימת אפשרות של חלופות אשפוז כמו בתים מאזנים שנכון להיום גם קיים מימון של חלקם על ידי קופות החולים,לפי ההסדרים.

הבתים המאזנים מציעים בדרך כלל חלופה מתאימה יותר להרבה אנשים אשר חווים תקופה של משבר או החרפה במצבים כמו דיכאון, חרדה ועוד אך לא יקבלו אליהם מטופלים אשר נמצאים במצב פסיכוטי אשר זקוקים להתערבות והשגחה גדולה יותר. הבתים המאזנים מציעים באמץ חלופה מעולה כטיפול קצר מועד אשר מתמקד בלעזור למתמודד לעצור את הידרדרות שהוא חש, בעזרת טיפול שיחתי, ריפוי ועיסוק ,פעולות קבוצתיות ועוד. כך שהם בעצם מהווים בסיס לתחילת תהליך והמשך טיפול בקהילה. ולכן חשובה מאוד השאלה של מה עושים ביום אחרי היציאה מהם כאשר חוזרים הביתה כדי לא לחוות הדרדרות נוספת ולקיים המשך של התהליך אשר התחיל המתמודדות אצלם. בלא מעט מהבתים המאזנים יש תקופת המתנה עד לקליטה ויש גם לקחת דבר זה בחשבון, כמו כן יש בתים מאזנים אשר מתמחים בתחומים שונים כמו התמכרויות, התמודדות עם דיכאון פוסט אשפוזי ועוד.

בנוסף לכך יש גם אפשרויות של אשפוז פסיכיאטרי ביתי כיום אשר ניתן על ידי חברות שונות (ניתן למצוא מידע על ידי חיפוש בגוגל). שבהן השירות כולל שיחות עם רופא, מלווה שמגיע לבית המטופל ועוד. מכיוון שמדובר בחברות פרטיות יש לבחון מול כל חברה את השירות והמעטפת שהיא מציאה ולכן אני מעדיף לא לרשום מידע אשר יכול להטעות.

מעבר לכך יש לא מעט מתמודדים אשר מגיעים לאיזון והתפתחות בעזרת מטפל פרטי. מכיוון שטיפולים כמו שיחות עם עו"ס, פסיכולוג ועוד אשר ניתנות על ידי קופות החולים בדרך כלל מוגבלות מבחינת אורך התהליך וגם לרוב אינן זמינות במידי .בין אם השירות נצרך בצורה פרטית או במימון קופות החולים. כמו פסיכולוג/ CBT/ NLP/ פסיכודרמה ועוד סוגי טיפולים אישיים. יש להבין שלכול אחד עובד משהו אחר ובצורה אחרת, הדבר החשוב והעיקר זה למצוא משהו עובד לי ולא לוותר כאשר יש תחושה שיש צורך באדם נוסף לחלוק וללמוד איתו ביחד דרכים חדשות של התמודדות . בנוגע לכל אחת מהאפשרויות הטיפול כין אם זה פסיכיאטר, מטפל ועוד יש חשיבות מכרעת לקשר האישי אשר נוצר בין שני הצדדים. מכיוון שללא קשר מטיב המאפשר למתמודד להציג את קשייו השונים בצורה כנה אף פעם לא יהיה ניתן להתייחס לקשיים האמתיים בחייו ולסייע לו לצלוח אותם. כך המתמודד יוכל לחוש שבאמת יש מי שקשוב לקשייו, צרכיו ושאינו שופט אותו אלא מסייע לו למצוא את הפתרונות המתאימים לו בצורה אמתית לפתרון אותם קשיים.

האם באמת יש התקדמות ויש צורך לבחון את זה במספר שאלות בסיס:

  • איך אני מרגיש עם עצמי?
  • האם אני משיג מטרות שנקבעו בתחילת התהליך?
  • איך אני מרגיש במהלך הפגישות?
  • איך אני מרגיש כלפי המטפל והאם קיים לי תלות בו?

השאלות האלה נועדות לבחינה של התהליך ולא אמורות להיות להן תשובות לאחר פגישה אחת או שתיים, אלא אם מישהו נמצא כבר בתוך תהליך ורוצה לבחון את רמת היעילות שלו. כי אם אין לי שיפור בתחושה העצמית שלי לאחר תקופה בטיפול אז כנראה ששיטת הטיפול אינה מטיבה איתי או שהיא לא משרתת את המטרות שהוצבו בתחילה . בנוסף אם קיים קשר של תלות במטפל אז צריך לבחון האם הקשר הוא אכן מיטבי ולא מתפתח פה קשר שיכול להיות בעייתי ומגביל בעתיד. וניתן לבחון זאת על ידי מה שקורה כאשר המטפל לא עונה לי או לא זמין לתקופה מסיבות אישיות? האם כול דבר שאני עושה אני מעדכן ומחכה לאישור שלו? האם אני מרגיש פגוע או חרד? כאשר הוא אינו עונה לי תוך זמן קצר.

בנוסף קיימים שירותים נוספים של סל שיקום אשר נותנים שירותים שהם ייעודים למתמודדי נפש שפירוט שלהם ניתן לראות באתר של משרד הבריאות:

https://www.gov.il/he/departments/general/rehab-sub-basket

שעליהם יש הרחבה באתר או שניתן לפנות אלי במייל בצורה אישית ואשמח לעזור בנוגע לשאלות והתייעצות.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.