אז מה זה אומר שיקום נפשי

בעיה/מחלה (שונא את המילה הזאת) נפשית בניגוד ללא מעט מצבים רפואיים אחרים היא שקופה קודם כול לסביבה ובלא מעט מקרים גם למי שחווה אותה. מצד הסביבה אדם אשר מתמודד עם משבר נפשי יכול להיחשב כעצלן, עצבני או פשוט כי ככה הוא, חוץ מזה שזה נושא שלא מדברים עליו אז להרבה אנשים יש דימויים של מה שהם רגילים לראות בטלוויזיה על אנשים אשר מתמודדים עם בעיה נפשית. והיא מלווה עקב כך בהמון סטיגמות שקיימות בחברה שלנו שגם מונעות ממי שמתמודד להשים את הדברים על השולחן כי לא משנה איך הוא נתפס בעיניי אחרים עד עכשיו, לראייתו גם זה הולך לחוות ירידת ערך כאשר הוא יחלוק את מה שהוא חווה עם אחרים, הוא יצטרך להתחיל להיפגש עם כול מיני דמויות לא רצויות, ביטול העתיד האפשרי שלו ועוד. העניין הזה של סטיגמות וחוסר שיח על אנשים שמצליחים למרות או בלא מעט מקרים בזכות הוא שהופך את זה לדבר שלא מדברים או חולקים אותו עם אחרים ובעצם מהווה טריגר נוסף להחמרת המצב אצל מי שמתמודד איתו, הפחד שנוצר מחשיפה של ההתמודדות פנימית בלא מעט מקרים גורם לאנשים להשלים עם כך שאין להם אפשרות אחרת בחייהם והם נידונו לבלות אותם בצורה אשר אינה מטיבה עמם תוך וויתור עצמי, ירידה בתפקוד, התנתקות מהעולם ושלל תסמינים שונים אשר עם הזמן רק מחמירים.

השלב הראשון בדרך כלל בשיקום נפשי הוא פניה לגורם רפואי אשר מהווה את חלק המייצב של התהליך, כמו להשים גבס על שבר על מנת לתת לעצם להתאחות או עצירה של דימום. ואצל לא מעט אנשים קורת במצב קיצון (פסיכוזה), כאשר הסביבה הקרובה כבר אינה מסוגלת להכיל את המצב או שהאדם מחליט שהוא רוצה יותר מחייו אך אינו יודע איך ומבקש עזרה. הפניה לעזרה יכולה להיות מאוד מרתיעה במיוחד כי שמה את האדם ואת עולמו הפנימי במרכזה מה שרוב המתמודדים אינם רגילים אליו. אם היא מלווה באישפוז היא יכולה להוות טראומה ללא מעט אנשים. ולרוב תהיה גם מלווה בטיפול תרופתי שמשנה את המצב הגופני של אדם מעליה במשקל, ירידה באנרגיה, חוסר ויסות או הכהה של רגשות. אך הדברים האלו הם קריטים להתחלת תהליך השיקום אשר מתבצע אחריהם כמו בכול מצב רפואי יש צורך קודם להפסיק את ההידרדרות ולהגביל את הסיכונים להם על מנת שיהיה ניתן לשקם ולחזור לפעילות.

השלב הראשוני הוא זה שאצל לא מעט מהאנשים שליוויתי גורם לתסכול כי השינויים שמלווים אליו הם גדולים וגם די מאלצים אדם לקחת אחריות על חייו ומצבו הנפשי לאחר שנים, מה שיכול מהר מאוד להוביל לייאוש כי קשה לראות תקווה ועתיד כאשר שנים לא היה לך כזה.

לאחר שלב זה בדרך כלל יש צורך לבנות סרגל מאמצים לאדם לפי היכולת, הרצונות והכי חשוב האפשרויות האמיתיות אשר עומדות לפניו, אין סיבה לקבוע יעדים ומטרות שהם לא ברות השגה על מנת לא ליצור חוויה של תסכול אשר תוביל לאובדן אמונה עצמית. יש צורך להבין שמתחילים תהליך שיהיה ארוך, מתסכל, תזוזתי (קצת קדימה ולא מעט גם לפעמים אחורה), אך בסופו של דבר מתגמל וכדאי כול עוד מתאימים אותו לאדם אשר עובר אותו. השינויים בתהליך נוגעים לכול רמות החיים של האדם מהסביבה, להתנהגות, לאמונה העצמית והערכים שלו. כי הם מהווים את המערכת האישית של האדם ומשפיעים בצורה ישירה על נפשו. לכן אין תהליך אחד דומה לאחר כי כולם מתחילים מנקודת פתיחה שונה הן במצב הנפשי והן הפיזי. השלב השיקומי כמו בתהליך פיזיותרפיה אינו תלוי במטפל אלא במי שעובר אותו וההתמדה שלו בתהליך. כך שהמטפל אמור להיות מי שנמצא שם לתמוך, לדחוף ובעיקר לזהות את רגעי המשבר על מנת לעזור לצלוח אותם כך שהתהליך יצליח. תהליך יעיל של שיקום נפש אמור לעזור לאדם להתמודד בכול המרכבים מהתנהלות בבית, לטיפול בבירוקרטיה, חרדות חברתיות ובעיקר בניה של יסודות יצבים כך שגם אם תהיה בו רגרסיה לאחור המצב יהיה טוב יותר מאשר נקודת ההתחלה שלו ויהיה בסיס לעבוד איתו להמשך. העבודה של מדריך השיקום בתהליך, זה שהוא מלווה את התהליך ולא עושה אותו בעצמו כך שאסור לו להרים ידיים ולווותר כאשר הדברים לא הולכים אלא למצוא דרכים חדשות על מנת לעזור למתמודד להגשים את הרצונות שלו ולחשוף אותו לאפשרויות חדשות כאלו ואחרות אשר יכולות לשפר את חייו ותואמות לצורת החיים אשר המתמודד שואף אליה. התקשורת בין הצדדים חייבת להיות טובה וכנה על מנת להגיע לשם, כי כאשר קיים מצב שנקבעים לאדם יעדים אשר לא תואמים לו תיווצר שוב חוויה של כישלון או יגבר חוסר האמונה העצמי של מי שעובר את התהליך עצמו ולכן יש חשיבות גדולה במציאת שפה והבנה משותפת בין הצדדים.

.

לסיכום תהליך השיקום בהתמודדות נפשית הוא תהליך המתחיל מהרגע שבו אדם אומר לעצמו אני רוצה אחרת כי מגיע לי יותר מהחיים האלו אך אינו נפסק כי הוא דורש עבודה מתמדת של הקשבה עצמית ועמידה על משמר על מנת לא להידרדר, אך גם אם זה קרה הדבר הבסיס של הוא ההבנה שאפשר תמיד יותר ממה שיש כרגע והיכולת של אדם לסמוך על עצמו שהוא יכול לגרום לדבר כזה לקרות בחייו בין אם זה בעצמו או בעזרת אחר אשר יעזור לו לרכוש כלים על מנת להגיע למטרה זאת.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.