אז מה הוא שיקום

כול אדם עובר חוויה או חוויות שונות בחיים אשר משנים לו את הצורה שבה הוא תופס את עצמו. לטוב ולרע כולנו עוברים דברים אשר משפיעים על התפיסה של מי אני, האם אני הורה טוב לילדים שלי? בן טוב להורים? בעל יכולות כמו שאני חושב? כי אם כן למה פיטרו אותי, אובדן של אדם יקר לנו, פרידה ממערכת יחסים ועוד דברים שהחיים מעבירים אותנו במסע שלנו.

השאלה האמיתית זה איך אני מתמודד אתם נשאר באזור הנוח שבסופו של דבר יגביל אותי ויגרום להידרדרות נוספת כנראה בעתיד או מחליט לשנות ולהמציא את עצמי מחדש, כי זה מה ששיקום אומר לקחת מצב של משבר וממנו לצמוח חזרה עם האמונה שיש לי מה להעניק לעולם ולו לי בחזרה. בלא מעט מקרים הרצון יהיה באמת לחזור לפעילויות שהאדם היה רגיל עליהן לפני המשבר, מתוך הרצון לחזור לעבר ולתקופה שבה הכל היה טוב ויציב מבחינתו. ללא התייחסות כנה לכך שאורך החיים הקודם הוא זה שהוביל למשבר והיה מלווה שלא מעט קשיים שונים וסימני עזרה לעתיד לבוא . רק שהעבר הזה כעת הוא לא אפשרי כי נוצרה מציאות חדשה עם יכולות שהשתנו, מגבלות פיזיות שנוצרו, קשיים בריכוז ועוד תסמינים מגבילים אשר התפתחו כתוצאת לווי של מה שעברנו ובעקבותיהם מה שהיה בעבר אינו אפשרי כרגע, מה שמעמיד את האדם במשבר פנימי עם עצמו והסביבה שלו. מכיוון שלא מעט אנשים בעולם מציגים עצמם אל מול אחרים תחילה באמצעות העיסוק שלהם או נשאלים עליו בדרך כלל בין השאלות הראשונות כאשר פוגשים אנשים חדשים וכאלו שהם מכירים ולא נפגשו אתם בזמן האחרון. הבעיה היא שהעיסוק היומיומי שלנו מה שהגדיר את האדם לא מעט הוא הדבר הראשון שנפגע בעקבות המשבר.

מה שמכניס לא מעט אנשים למשבר נפשי יותר עמוק, כי אם אני כרגע כבר לא מה שהייתי אז מי אני? מה יהיה איתי? ומה זה אומר על הדברים האחרים שקיימים בחיים שלי? אם אני כבר לא מפרנס את המשפחה שלי כמו פעם האם אני עדיין בעל טוב? ועוד המון שאלות ושיח פנימי שמצמצם את המעט ביטחון עצמי שנשאר. אז למה לא לעשות מה שעושים המקצוענים ואני מדבר על הספורטאים מקצוענים במקרה הזה קודם להתמקד בהכנה הנפשית, ולשאול את עצמנו את השאלות שיקדמו אותנו ולחקור את המצב ואת עצמנו (אדגים בהמשך מקרה). מה קרה? למה הוא קרה? ממה אני סובל? והכי חשוב מה עושים עכשיו בשביל לא להישאר ככה?

במקרה האישי שלי לאחר התקף פסיכוטי שני ואישפוז לא קצר (מעל לארבע חודשים) שבמהלכו ראיתי אנשים נכנסים ויוצאים כול כמה ימים. התחלתי לדבר עם הצוות קודם כדי להבין מה קורה איתי, ועם המטופלים האחרים על מנת להבין מה גורם להם כל פעם לחזור. לנתח את זה שהיכולת הקוגנטיבית שלי נפגע מה שהביא לזה שאני לא מסוגל לקרוא יותר ולהבין מה אני קורא, מה שיצר תסכול מטורף כי עיתון היה לוקח לי שלוש שעות לקרוא אז איך אני אחזור ללמוד בכלל. ככה שלא מעט המזמן של האישפוז הייתי עסוק בלשאול שאלות את הצוות, לקרוא לא מעט חומר , לבחון דרכי פעולה שונות ובעיקר להשלים עם זה שבזמן הקרוב אני כנראה אצטרך לוותר זמנית על המון חלקים שלי שאני אוהב או יותר נכון להשתמש בהם ברמה בסיסית כדי לבנות את היסודות שלהן מחדש ובעיקר ללמוד דרכי פעולה ויכולות אחרות שקיימות בי מתוך הבנה שהאורך חיים שהיה לי לפני חייב להשתנות.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.