אגו אל מול מודעות

בתור מישהו שעובד עם נוער ואוכלוסיות קיצון. בלא מעט מקרים אני נתקל בצורך של ללמד את אלו שאני מלווה להפריד בין חלקים שונים שקיימים אצלם ולהרחיב את ההסתכלות שלהם אל מעבר לתחושה שקיימת אצלם אלא גם למה היא מונעת ממני להשיג ולאיפה אני יכול להגיע במידה והכיר בדבר הזה שמתרחש בתוכי.

היכולת לפתח גמישות מחשבתית ומודעות עצמית על כך שדברים לא רק קורים לי, אלא שקיים חלק בי שהוביל אותי לשם מסיבה מסוימת. היא זאת שמאפשרת לפתח שיח ותוכנית עבודה הכוללת בתוכה כלים כאשר יתקל במצבים דומים בעתיד. אך כאשר אני ניצב אל מול מישהו שאינו מסוגל להפריד מהאגו שלו, על מנת לנהל שיח על הדברים ממקום כנה שיאפשר העברת ביקורת וקבלה שהדברים שהוא עשה לא שירתו והובילו אותו למקומות שהוא רוצה ויכול להיות בהם. אין אפשרות להתחיל להניע תהליך של צמיחה והתפתחות אישית מכיוון שאין בסיס לעבודה.

כולנו יודעים שעל מנת לפתור בעיה צריך להכיר בזה שהיא קיימת מלכתחילה. אך כאשר מדובר בבעיות שהן פנימיות כמו חוסר אמונה בערך העצמי וביכולת שלנו או בכלל זה שמותר לי לחלום להגיע ליותר ממה שאני מכיר. בניגוד לבעיות שהן מוחשיות יותר כמו חוסר ארגון בבית, כלכלי, יכולת לבשל, יצירת קשרים חברתיים ועוד. קיימת בעיה כי בבסיס שלה עומדת היכולת לנתק את האגו ולא להתנהל ממנו. אין מה לעשות לא כיף לאף אחד להגיד ולהודות בפני עצמו שהוא לא טוב במשהו כי זה בעצם לספר לעצמך סיפור שאתה סוג של כישלון, במיוחד גם אם אתה שומע את הדבר הזה מהסביבה שלך. ולכן יש צורך בהרבה פעמים להתחיל ולבנות לאנשים סיפור חיים חדש ולא כזה שמבטל את העבר שלהם אלא אחד, שמכיר שבעבר נעשו החלטות פחות טובות וזה בסדר כי זה ההכי טוב שאותו אדם היה יכול לעשות בזמן ובמצב שבו היה נתון. רק שכרגע אנחנו מנסים לבחון דרכים איך להתחיל לבנות סיפור עתידי אחר שכולל בתוכו הצלחות גם לצד הכישלונות שהיו ויכול להיות עוד יהיו בעתיד, רק שהפעם הכישלון לא יקבל את היחס שהיה בעבר ויגרום לעצירה של החיים אלא ישמש כנקודה לבחינה עצמית של מה לא עבד ומה החלק שיש לי בזה על מנת להמשיך ולהשתפר.

עבודה כזאת כמובן אינה יכולה לעשות ללא בניה של קשר בין הצד שדריך והצד המקבל ליווי . המבוסס על אמון, הכלה, כנות ותקשורת בונה ומבקרת, אך לא שופטת שתציג רק את התוצאה הסופית אלא תעמוד על הדרך ושתדע לזהות את הנקודות שיש לשפר. העבודה בתהליך תמיד צריכה להיות גמישה ברמה שמאפשרת להכיר בזה שיש דברים נוספים שמרכיבם את החיים של מי שעושה את התהליך ולעיתים יהיה צורך להתייחס גם עליהם, להכיר בכך שלא תמיד תוכנית עבודה שיקומית שנקבע בהתחלה והייתה מאוד ברורה אכן מתאימה תוך כדי התהליך, שיכול להיות שאין אצלי את היכולת לסייע ולהיעזר בגורמים אחרים כדי שמי שהגיע אלי יוכל באמת לחוות הצלחה כל עוד הוא מוכן לעשות את העבודה הנדרשת. כך שגם האגו של מי שמלווה את התהליך צריך להיות מונח בצד ועליו להיות בעל מודעות ליכולותיו בהתאם למה שהוא דורש ממי שמגיע לקבל ממנו שירות.

Share the Post:

יש לכם שאלות ?

אתם יכולים להשאיר פרטים ואני ידאג לחזור אליכם בהקדם יוסי דוילה.